Vill du jobba som personlig assistent, deltid?
Vi är två synskadade, far och son, som söker personliga deltidsassistenter som tillökning till vårt trevliga team av assistenter.
Vi är två synskadade, far och son, som söker personliga deltidsassistenter som tillökning till vårt trevliga team av assistenter. Den ena av oss är en medelålders man och den andra en ung vuxen. Vi bor på olika håll, den medelåldriga i Eckerö och den yngre i stan, men det är en fördel om du har möjlighet jobba med oss båda, i alla fall som inhoppare vid sjukdomar och semestrar. Vi behöver personer med bra ordning (väldigt viktigt för synskadade) och god arbetsmoral.
Arbetet omfattar för den äldres del dagliga sysslor och fritidsaktiviteter. Vi bor i ett hus på landet med trädgård så vi önskar att du är intresserad av hushållssysslor, speciellt matlagning, snickeri och trädgårdsarbete. Vi underhåller huset och dess maskiner och har ofta olika projekt på gång. Det finns katter i huset så arbetet är inte lämpligt för pälsdjursallergiker. Det är bra om du gillar ett varierande arbete och är inte rädd att ta i. Det är också viktigt att du kan uttrycka dig obehindrat på svenska då kommunikation är en viktig del av arbetet.
För den yngres del omfattar arbetet främst dagliga sysslor samt eventuellt assistans i skolarbete (distansstudier) och fritidsaktiviteter. Han bor i stan i en egen lägenhet och vi önskar att du är van vid vanliga hushållssysslor. Lägenheten är rök- och djurfri. Kommunikationsspråket kan vara svenska eller även engelska, bara personkemin fungerar bra.
Arbetstiderna är huvudsakligen dagtid och tidig kväll, men helg- och kvällsarbete förekommer. Arbetet är flexibelt och vi har assistenter redan så arbetstiderna/dagarna kan delvis anpassas beroende på hur du kan och vill jobba.
Vi fäster största vikten vid personlighet då arbetet innebär ett nära samarbete där personkemin måste fungera. Arbetet innehåller inga direkta vårdåtgärder så du behöver inte vara vårdutbildad.
Vi önskar att du har ett körkort och du får gärna vara rökfri. Arbetsplatsen är i Eckerö och Mariehamn, men det kan förekomma resor i arbetet.
Lön: grundlön är 15,26/h
Ansökningstid: löpande
Arbetet börjar: efter överenskommelse
Ansökningar/frågor skickas till: rolf.soderlund65@gmail.com
Skicka gärna din ansökan per mail till rolf.soderlund65@gmail.com
rolf.soderlund65@gmail.com, 04573613634